BILLYART BILLYART BILLYARTBILLYART
  • Domov
  • O nás
  • Projekty
  • Cenník
    • Výstavba
    • Architektúra
    • Interiérový dizajn
  • Blog
  • Kontakt
Aké okná si vybrať?

Správnym výberom okien môžete pri stavbe domu ovplyvniť mnoho vecí. Už na prvý pohľad Vás na dome zaujme nie len jeho fasáda a tvar ale aj okná. Ich veľkosť, farba a materiálové zloženie hrajú v architektúre objektu dôležitú úlohu. V súčasnosti zaznamenávame rastúci trend rozsiahlych presklených plôch, čo je dané pokrokom konštrukčných možností a rozvojom technických vlastností. Nakoľko je však ponuka dodávateľov okien dnes veľmi široká, pripravili sme pre Vás tento článok, ktorého cieľom je pomôcť Vám pri výbere okien podľa vašich požiadaviek a finančných možností.

Základné faktory, ktoré zvážte pri rozhodovaní:

1. MATERIÁLOVÉ ZLOŽENIE, VZHĽAD A EKOLÓGIA

Materiál rámov je v podstate asi prvá vec, o ktorej človek uvažuje pri výbere okien na svoj nový dom. Toto rozhodnutie je predovšetkým otázkou pocitu, presvedčenia, vzhľadu a v podstate aj financií.

Medzi základné materiály na výrobu okien, ich rámov a krídel patria plast, drevo, hliník, prípade oceľ a ďalšie kombinácie spomínaných materiálov (drevo – hliník, plast – hliník).

Plastové okná

Najväčšou nevýhodou plastových okien je pre mnohých ľudí ich neprirodzený vzhľad. Stalo sa Vám, že ste pri pohľade na novopostavený dom ostali zarazený, že nevyzerá až tak dobre? Fasáda sa Vám páčila ale niečo tu nesedelo? Mohli to byť práve plastové okná, ktoré na niektorých fasádach pôsobia ako „päsť na oko“. Z estetického hľadiska je plastové okno najnižším štandardom. Výhodou je to, že v dnešnej dobe už plastové okná nemusia byť len biele. Ich výrobcovia ich povrch upravujú lamináciou, čím dosiahnu efekt dreva či kovu. Avšak aj toto prevedenie môže vyzerať neprirodzene.

Plast sa vyrába z ropy, ktorá je neobnoviteľná a obsahuje stabilizátory, ktoré ak sú na báze olova nadmerne zaťažujú životné prostredie. Recyklácia PVC je však dnes už zvládnutá, dá sa znova použiť na výrobu ďalších profilov.

Drevené okná

Na rozdiel od plastových okien vynikajú drevené okná svojím prirodzeným vzhľadom s viditeľnou kresbou dreva, ktorá je pre mnohých nutnou súčasťou ich domova. Pôsobia teplo, interiér dokážu prirodzene zútulniť a dodávajú mu pocit pohody a bezpečia. Nevýhodou môže byť fakt, že pre udržanie ich prirodzeného vzhľadu je potrebná údržba, aby sa zabránilo ich olupovaniu resp. praskaniu laku.

Drevo je obnoviteľný materiál a jeho spracovanie si vyžaduje málo energie, takže z ekologického hľadiska zaťažuje životné prostredie najmenej.

Hliníkové okná

Hliníkové profily sú mimoriadne odolné a pevné a ich veľkou výhodou je to, že zvládajú aj veľké rozmery zasklenia. Dokonca nevyžadujú ani žiadnu údržbu. Vyhotovené môžu byť v najrôznejších farebných prevedeniach, taktiež sa môžu laminovať fóliou a získať tak dekor s imitáciou dreva.

Hliník je vyčerpateľná surovina, na výrobu ktorej je potrebné veľké množstvo energie. Jeho výhoda však spočíva vo vysokej miere recyklovanosti.

2. CENOVÉ PORADIE

Samozrejme, že úlohu pri výbere okien zohráva aj ich cena. Zoradili sme pre Vás okná podľa cenovej kategórie od najlacnejších po najdrahšie.

  • Plastové okná
    Najlacnejšie na trhu sú práve plastové okná. Bežné jednokrídlové plastové okno je možné kúpiť za cca 150 eur, čo je oproti dreveným oknám o tretinu lacnejšie. Spomínaná cena však platí pri bežnom bielom plastovom okne. Ak túžite po dekore dreva, výrobca Vám k cene pripočíta cca 15% pri jednostrannom a cca 25 % pri obojstrannom dekore.
  • Drevené okná
  • Plast – hliníkové okná
  • Plast – hliníkové okná
  • Drevo – hliníkové okná
  • Okná z vysoko kvalitných oceľových profilov – málo používané

3. TEPELNOIZOLAČNÉ VLASTNOSTI

Tepelnoizolačné vlastnosti celého okna vyjadruje súčiniteľ prestupu tepla Uw. Táto hodnota udáva množstvo tepla, ktoré okná prepustia von. Pri výbere okien teda voľte okná s najnižšou hodnotou Uw, pretože čím je táto hodnota nižšia, tým je prvok kvalitnejší a udrží v interiéri viac tepla. Najprísnejšie parametre musia splniť okná do pasívnych domov, kde by hodnoty prestupu tepla celým oknom nemali prekročiť hodnotu Uw = 0,8 W/m2.K. Za štandard sa dnes považuje hodnota Uw okolo 1,1 W /m2.K.

Súčiniteľov prestupu tepla je však viac. Okrem súčiniteľa prestupu tepla celým oknom Uw, existujú aj súčiniteľ prestupu tepla rámom Uf a súčiniteľ prestupu tepla sklom Ug. Súčiniteľ prestupu tepla rámom Uf, býva spravidla vyšší, pretože rám izoluje horšie ako sklo.

Plastové okná

Kvalitné plastové okná majú spolu s drevohliníkovými oknami jednu z najnižších hodnôt súčiniteľa prestupu tepla rámom Uf = 0,95 až 1,2 W/m2.K. Majú teda výborné tepelnoizolačné vlastnosti.

Drevené okná

Súčiniteľ prechodu tepla rámom Uf pre drevené okná má hodnotu 1,12 až 1,39 W/m2.K. Je to len mierne vyššia hodnota ako pri plastových oknách, takže možno konštatovať, že v ohľade na tepelnoizolačné vlastnosti sú na tom drevené a plastové okná podobne.

Hliníkové okná

Hliníkové okná sa vyrábajú v dvoch vyhotoveniach. Hliníkové okná so vzduchovými izolačnými komorami majú horšie tepelnoizolačné vlastnosti, kde súčiniteľ prechodu tepla rámom má hodnotu 1,6 až 3,2 W/m2.K. Druhým typom sú okná, ktoré majú komory vyplnené izolačným materiálom a konštrukčné vyhotovenie s prerušenými tepelnými mostami. Tieto prepúšťajú omnoho menej tepla a majú súčiniteľ prechodu tepla rámom Uf 0,8 až 1,5 W/m2.K.

4. ŽIVOTNOSŤ A ÚDRŽBA

Samotný termín životnosti okna nie je úplne jednoznačný, pretože životnosť tesnenia a kovania je nižšia ako samotná životnosť rámu.

Plastové okná

Pri ohľaduplnom zaobchádzaní a údržbe môže byť životnosť plastových okien desiatky rokov, obvykle cca 25 – 35 rokov. Problém so životnosťou je hlavne otázkou „morálneho“ starnutia a neustáleho skracovania cyklu výmeny, kedy okno už neplní súčasné nároky populácie.

Drevené okná

Pri tomto type okien je potrebné rozlišovať životnosť rámu a jeho povrchovej úpravy, ktorá je výrazne nižšia. Kvalitný drevený rám môže slúžiť až 100 rokov, zatiaľ čo životnosť jeho povrchovej úpravy je zhruba 10 – 15 rokov. Nové drevené okná sú už však povrchovo upravené kvalitnými ekologickými nátermi, ktoré majú skvelú odolnosť voči UV žiareniu, voči vode či krupobitiu. Pri takomto systéme povrchovej úpravy už okná netreba natierať raz do roka ale cca po 10 až 15 rokoch. Avšak mnohí výrobcovia odporúčajú okná aspoň raz ročne natrieť špeciálnym prípravkom, ktorý zacelí prípadné trhliny v dreve a zabráni prenikaniu vlhkosti dovnútra.

Hliníkové okná

Životnosť hliníkových okien je vysoká, cca 100 rokov. Tento typ okien má oproti dreveným oknám výhodu, že nie je potrebné obnovovať povrchovú úpravu.

5. ZASKLENIE

Nakoľko zasklenie tvorí podstatnú časť okna, výraznou mierou ovplyvňuje jeho vlastnosti. V súčasnosti sa stretávame predovšetkým s izolačným dvojsklom alebo trojsklom.

Podľa čoho sa však rozhodnúť?

Dvojsklo

Skladá sa z dvoch tabúľ skla hrubých v priemere 4 – 12 mm, medzi ktorými je medzera široká 6 – 24 mm, ktorá je vyplnená inertným plynom. Súčiniteľ prechodu tepla Ug sa pri dvojskle pohybuje okolo 1,0 až 1,1 W/m2.K

Trojsklo

Skladá sa z troch sklenných tabúľ s hrúbkou 4 – 10 mm a s medzerami 6 – 24 mm, ktoré sú vyplnené taktiež itertným plynom. Súčiniteľ prechodu tepla Ug sa pri trojskle pohybuje okolo 0,5 až 0,8 W/m2.K.

Síce sú tepelné straty pri rovnakých podmienkach pri izolačnom trojskle menšie v porovnaní s dvojskom, je trojsklo cca o 50% ťažšie, z čoho vyplývajú nároky na kvalitu nosných častí kovania a manipuláciu.

Výhodou je, že za izolačné trojsklo sa v dnešnej dobe oproti dvojsklu veľa nepripláca. Rozdiel v cene je hlavne za hlbší a kvalitnejší rám okna. Okrem ušetrených financií potrebných na kúrenie pri použití izolačného trojskla je ďalšou výhodou aj minimálna, ak vôbec nejaká kondenzácia vody na spodnom okraji zasklenia, a eliminácia sálania studeného vzduchu od okna.

Nevýhodou izolačného trojskla je fakt, že zatiaľ čo cez izolačné dvojsklo prejde 80% svetla, cez trojsklo je to cca 70% svetla. Dôležité je teda zvážiť nie len súčiniteľ prestupu tepla ale aj svetelnú priepustnosť.

Voľba zasklenia by tak mala závisieť od orientácie a veľkosti okna. Ak napríklad chcete v zime využiť maximum pasívnych solárnych ziskov na vyhriatie interiéru, vhodné je zvoliť na väčšie zasklené plochy orientované na juh alebo na západ dvojsklo, ktoré prepustí viac slnečného tepla. V lete zas bude nutné takéto okná dostatočne zatieniť, aby sa zabránilo prehrievaniu interiéru. Pri severnej orientácii je skvelou voľbou okno s čo najlepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami.

6. BEZPEČNOSŤ

Vychádzajúc z policajných štatistík, viac než 80% vlámaní do domu je cez okná, prípadne balkónové dvere. Je teda nutné pri výbere okien zohľadňovať vyššiu bezpečnosť. Tak ako vstupné dvere aj okná sa radia do bezpečnostných tried RC1 až RC4, pričom vyššie číslo znamená vyššiu bezpečnosť.

Posledná rada na záver

Výhoda aj tých najkvalitnejších okien môže byť znegovaná nekvalitnou montážou. Preto je nutné, vybrať si serióznu firmu s dlhoročnou históriou, ktorá prevedie montáž okien podľa odporúčanej normy. Pred kúpou okien si určte maximálnu sumu, ktorú ste schopní zaplatiť. Zjednodušene môžete uvažovať za m2 plastových okien 150 eur, pri drevených 250 eur a hliníkových cca 300 eur. Okná si kupujte výlučne od firmy s dlhodobou históriou a potrebnými certifikátmi. Nebojte sa pýtať sa na detaily pri výrobe či montáže. Držíme prsty pri výbere – váš tím billyart.

Zdieľať:

Predchádzajúci príspevok
Ďalší príspevok

KANCELÁRIA

BILLYART s.r.o.
Weberova 2, 080 01 Prešov

(vstup do budovy cez vchod SaS)

KONTAKT

Výstavba: +421 907 967 164

Interiér: +421 918 731 246

info@billyart.sk
Otváracie hodiny

po – pia: 08.00 hod – 17.00 hod

so – ne: zatvorené

© BILLYART.SK | Zásady ochrany osobných údajov
Tvorba web stránok od Landalomad.sk
Facebook Instagram
Spravujte súhlas so súbormi cookie
Na našom webe používame súbory cookies, vďaka ktorým vám vieme zaistiť jeho plnú funkčnosť a poskytnúť čo najlepší zážitok tým, že si zapamätáme vaše používateľské nastavenia, presnejšie analyzujeme návštevnosť a prispôsobíme prípadnú reklamu. Kliknutím na „Prijať“ súhlasíte s používaním VŠETKÝCH súborov cookie. Môžete však navštíviť „Nastavenie cookies“ a poskytnúť kontrolovaný súhlas.
Nevyhnuté cookies Vždy aktívny
Majú na starosti základné fungovanie nášho webu a sú nevyhnutné pre jeho prevádzku.
Predvoľby
Tieto cookies nám umožňujú zapamätať si vaše nastavenia súhlasu a ďalšie preferencie, ako je jazyk, región alebo vzhľad stránky.
Analytické cookies
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely. Pomáhajú nám s analýzou vášho zážitku na našom webe. Vďaka nim vidíme anonymizované štatistické údaje o jeho používaní.
Marketingové cookies
Umožňujú nám poskytovať ponuky alebo reklamy založené na vašich záujmoch na iných stránkach. Neukladajú priamo osobné údaje, ale pracujú s jedinečnou identifikáciou prehliadača a zariadenia, prostredníctvom ktorého sa pripájate k internetu.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať {vendor_count} dodávateľov Prečítajte si viac o týchto účeloch
NASTAVENIE COOKIES
{title} {title} {title}